IC 99

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 99


Соѕвездие Часовник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 33 м 12,1 с
Деклинација -50° 24' 44"
Положбен агол 147°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBm
Привиден сјај
(видлив)
12,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,2
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,9' x 0,7'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 14 октомври 1898
Други ознаки ESO 200-39, IRAS 03317-5934, SAO 233152 (5.7) 6' p

IC 99галаксија во соѕвездието Часовник, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 99 се споменува и како ESO 200-39, IRAS 03317-5934, SAO 233152 (5.7) 6' p.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 октомври 1898 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 99 е од видот SBm.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] IC 99 има привидни димензии од 2,9' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 33 м 12,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -50° 24' 44".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 147°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 99 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 13163.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]