IC 987

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 987


Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 h 5 m 21,9 s
Деклинација -72° 2' 33""
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x ?'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 27 ноември 1900
Други ознаки ESO 51-SC17

IC 987 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Тукан, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 987 се споменува и како ESO 51-SC17.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 ноември 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 987 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 mag.[2] IC 987 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 h 5 m 21,9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -72° 2' 33"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 987 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]