IC 982

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 982
Галаксијата IC 982 сликана со SDSS
Галаксијата IC 982 сликана со SDSS
Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 59 м 59,6 с
Деклинација -72° 22' 15""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(видлив)
12,5
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x ?'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 27 ноември 1900
Други ознаки ESO 29-SC28, in SMC

IC 982расеано ѕвездено јато во соѕвездието Тукан, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 982 се споменува и како ESO 29-SC28, in SMC.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 ноември 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 982 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,5 mag.[2] IC 982 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 59 м 59,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -72° 22' 15"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 982 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]