IC 978

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 978


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 h 55 m 34,7 s
Деклинација -24° 9' 12""
Положбен агол 117°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sab
Привиден сјај
(видлив)
13,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,5
Површински сјај 12,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,4'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 3 ноември 1898
Други ознаки ESO 474-44, MCG -4-3-32, AM 0053-242, IRAS 00531-2425

IC 978 е галаксија во соѕвездието Кит, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 978 се споменува и како ESO 474-44, MCG -4-3-32, AM 0053-242, IRAS 00531-2425.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 ноември 1898 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 978 е од видот Sab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,4 mag/arcmin2.[2] IC 978 има привидни димензии од 0,9' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 55 m 34,7 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -24° 9' 12"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 117°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 978 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 3287.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Karachentsev, I.D., ""A Catalogue of Isolated Pairs of Galaxies in the Northern

Hemisphere""; also, Karachentseva, V.E., ""A Catalog of Isolated Galaxies."" Astrofiz. Issled. Izv. Spetz. Astrofiz., 7, 3, 1972, and 8, 3, 1973. (0,4) (Catalogs)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]