IC 975

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 975


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 50 м 57,7 с
Деклинација -23° 33' 31"
Положбен агол 155°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
14,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,9
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,3'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 3 ноември 1898
Други ознаки ESO 474-33

IC 975галаксија во соѕвездието Кит, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 975 се споменува и како ESO 474-33.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 ноември 1898 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 975 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] IC 975 има привидни димензии од 0,7' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 50 м 57,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -23° 33' 31".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 155°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 975 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 2965.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]