IC 957

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 957


Соѕвездие Андромеда
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 h 13 m 45,4 s
Деклинација +48° 9' 7"
Положбен агол 72°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
13,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,8
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,5'
Историја
Откривач Едвард Емерсон Барнард
Откриена 5 декември 1888
Други ознаки UGC 125, MCG 8-1-28, CGCG 549-25, 5ZW 6, NPM1G +47.0006

IC 957 е галаксија во соѕвездието Андромеда, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 957 се споменува и како UGC 125, MCG 8-1-28, CGCG 549-25, 5ZW 6, NPM1G +47.0006.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 декември 1888 година од страна на Едвард Емерсон Барнард.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 957 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 mag/arcmin2.[2] IC 957 има привидни димензии од 1' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 13 m 45,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +48° 9' 7".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 72°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 957 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 910.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]