IC 904

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 904


Соѕвездие Водолија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 h 1 m 58,3 s
Деклинација -13° 10' 21""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
14,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,3
Површински сјај 12,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,4'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 6 август 1891
Други ознаки NPM1G -13.0513

IC 904 е галаксија во соѕвездието Водолија, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 904 се споменува и како NPM1G -13.0513.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 август 1891 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 904 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,4 mag/arcmin2.[2] IC 904 има привидни димензии од 0,4' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 h 1 m 58,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -13° 10' 21"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 904 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 2800921.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]