IC 881

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 881


Соѕвездие Лисица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 h 39 m 18 s
Деклинација +20° 11' 40""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид *Grp
Физички податоци
Историја
Откривач Томас Хенри Еспинел Комптон Еспин
Откриена 8 октомври 1893
Други ознаки CED 169

IC 881 е галаксија во соѕвездието Лисица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 881 се споменува и како CED 169.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 октомври 1893 година од страна на Томас Хенри Еспинел Комптон Еспин.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 881 е од видот *Grp.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 h 39 m 18 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +20° 11' 40"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 881 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]