IC 831

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 831


Соѕвездие Мала Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 15 h 11 m 16 s
Деклинација +75° 28' 30"
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид *
Физички податоци
Историја
Откривач Гијом Бигурдан
Откриена 28 март 1889

IC 831 е галаксија во соѕвездието Мала Мечка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 28 март 1889 година од страна на Гијом Бигурдан.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 831 е од видот *.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 15 h 11 m 16 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +75° 28' 30".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 831 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]