IC 813

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 813


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 h 40 m 43,3 s
Деклинација +3° 22' 29""
Положбен агол 15°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
15,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,9
Површински сјај 12,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,2'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 28 мај 1891
Други ознаки Reiz 4287, NPM1G +03.0444

IC 813 е галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 813 се споменува и како Reiz 4287, NPM1G +03.0444.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 28 мај 1891 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 813 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,2 mag/arcmin2.[2] IC 813 има привидни димензии од 0,4' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 h 40 m 43,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +3° 22' 29"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 15°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 813 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 2800989.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]