IC 758

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 758


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 23 м 57,4 с
Деклинација -4° 23' 41""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
15,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,3
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x 0,3'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 10 јуни 1893
Други ознаки NPM1G -04.0444

IC 758галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 758 се споменува и како NPM1G -04.0444.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 10 јуни 1893 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 758 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 m/лм2.[2] IC 758 има привидни димензии од 0,3' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 23 м 57,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -4° 23' 41"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 758 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 1058761.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]