IC 751

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 751


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 17 м 29,9 с
Деклинација +20° 41' 4""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид *
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,7
Физички податоци
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 11 јуни 1891

IC 751галаксија во соѕвездието Береникина Коса, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 11 јуни 1891 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 751 е од видот *.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 14,7 mag.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 17 м 29,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +20° 41' 4"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 751 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]