IC 721

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 721


Соѕвездие Пехар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 ч 36 м 30,2 с
Деклинација -9° 50' 50""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
11,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,4
Површински сјај 11,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 1,1'
Историја
Откривач Френсис Ливенворт
Откриена 25 февруари 1887
Други ознаки NGC 3763, MCG -2-30-9, IRAS 11339-0934

IC 721галаксија во соѕвездието Пехар, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 721 се споменува и како NGC 3763, MCG -2-30-9, IRAS 11339-0934.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 25 февруари 1887 година од страна на Френсис Ливенворт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 721 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 11,9 m/лм2.[2] IC 721 има привидни димензии од 1,1' х 1,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 ч 36 м 30,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -9° 50' 50"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 721 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 35907.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]