IC 72

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 72


Соѕвездие Печка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 30 м 38 с
Деклинација -34° 15' 53"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBab
Привиден сјај
(видлив)
13,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,2
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 0,9'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 22 декември 1897
Други ознаки ESO 355-20, MCG -6-6-8, AM 0228-342

IC 72галаксија во соѕвездието Печка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 72 се споменува и како ESO 355-20, MCG -6-6-8, AM 0228-342.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 декември 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 72 е од видот SBab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] IC 72 има привидни димензии од 1,3' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 30 м 38 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -34° 15' 53".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 7°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 72 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 9555.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]