IC 71

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 71


Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 h 29 m 26,6 s
Деклинација -43° 4' 36"
Положбен агол 122°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBab
Привиден сјај
(видлив)
13,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 1'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена [[ ]] 1901
Други ознаки ESO 246-18, MCG -7-6-9

IC 71 е галаксија во соѕвездието Еридан, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 71 се споменува и како ESO 246-18, MCG -7-6-9.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во [[ ]] 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 71 е од видот SBab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 mag/arcmin2.[2] IC 71 има привидни димензии од 1,3' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 h 29 m 26,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -43° 4' 36".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 122°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 71 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 9477.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]