IC 692

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 692


Соѕвездие Секстант
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 h 4 m 23,8 s
Деклинација -5° 40' 42""
Положбен агол 10°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
14,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,3
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,5'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 9 март 1893
Други ознаки NPM1G -05.0350

IC 692 е галаксија во соѕвездието Секстант, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 692 се споменува и како NPM1G -05.0350.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 9 март 1893 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 692 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 mag/arcmin2.[2] IC 692 има привидни димензии од 0,7' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 h 4 m 23,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -5° 40' 42"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 10°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 692 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 154597.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]