IC 68

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 68


Соѕвездие Печка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 0 м 49,8 с
Деклинација -25° 1' 35"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
13
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14
Површински сјај 12,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,7'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 18 октомври 1896
Други ознаки MCG -4-5-26, ESO 477-21

IC 68галаксија во соѕвездието Печка, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 68 се споменува и како MCG -4-5-26, ESO 477-21.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 октомври 1896 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 68 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,1 m/лм2.[2] IC 68 има привидни димензии од 0,7' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 0 м 49,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -25° 1' 35".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 68 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 7636.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]