IC 674

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 674


Соѕвездие Рис
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 10 м 38,6 с
Деклинација +50° 10' 40""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид C
Привиден сјај
(видлив)
14,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,5
Површински сјај 11,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x 0,3'
Историја
Откривач Бајдон Стоуни
Откриена 31 јануари 1851
Други ознаки CGCG 234-82, NPM1G +50.0077

IC 674галаксија во соѕвездието Рис, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 674 се споменува и како CGCG 234-82, NPM1G +50.0077.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 31 јануари 1851 година од страна на Бајдон Стоуни.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 674 е од видот C.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 11,7 m/лм2.[2] IC 674 има привидни димензии од 0,3' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 10 м 38,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +50° 10' 40"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 674 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 20311.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]