IC 67

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 67


Соѕвездие Печка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 57 м 48,6 с
Деклинација -33° 14' 23"
Положбен агол 43°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
13,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,8' x 0,4'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 6 септември 1897
Други ознаки ESO 354-17, MCG -6-5-15, IRAS 01555-3329

IC 67галаксија во соѕвездието Печка, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 67 се споменува и како ESO 354-17, MCG -6-5-15, IRAS 01555-3329.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 септември 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 67 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] IC 67 има привидни димензии од 1,8' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 57 м 48,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -33° 14' 23".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 43°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 67 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 7393.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]