IC 642

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 642


Соѕвездие Бик
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 h 53 m 0 s
Деклинација +23° 0' 0""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид EN
Физички податоци
Привидни димензии 130' x ?'
Историја
Откривач Едвард Емерсон Барнард
Откриена 6 декември 1893

IC 642 е галаксија во соѕвездието Бик, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 декември 1893 година од страна на Едвард Емерсон Барнард.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 642 е од видот EN.[1] IC 642 има само една позната привидна димензија, која изнесува 130'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 h 53 m 0 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +23° 0' 0"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 642 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]