IC 640

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 640


Соѕвездие Бик
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 40 м 0 с
Деклинација +22° 0' 0"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид EN
Физички податоци
Привидни димензии 135' x ?'
Историја
Откривач Едвард Емерсон Барнард
Откриена 6 декември 1893
Други ознаки CED 19B

IC 640галаксија во соѕвездието Бик, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 640 се споменува и како CED 19B.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 декември 1893 година од страна на Едвард Емерсон Барнард.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 640 е од видот EN.[1] IC 640 има само една позната привидна димензија, која изнесува 135'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 40 м 0 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +22° 0' 0".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 640 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]