IC 614

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 614


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 18 м 38,7 с
Деклинација -6° 54' 11""
Положбен агол 18°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E4
Привиден сјај
(видлив)
13,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,4
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,6'
Историја
Откривач Френк Милер
Откриена 17 ноември 1887
Други ознаки MCG -1-6-88

IC 614галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 614 се споменува и како MCG -1-6-88.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 17 ноември 1887 година од страна на Френк Милер.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 614 е од видот E4.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 m/лм2.[2] IC 614 има привидни димензии од 1' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 18 м 38,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -6° 54' 11"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 18°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 614 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 8813.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]