IC 596

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 596


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 49 м 8,4 с
Деклинација -3° 54' 16""
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E1
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,1
Површински сјај 13,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 1,2'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 23 октомври 1889
Други ознаки MCG -1-5-37

IC 596галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 596 се споменува и како MCG -1-5-37.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 октомври 1889 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 596 е од видот E1.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,7 m/лм2.[2] IC 596 има привидни димензии од 1,4' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 49 м 8,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -3° 54' 16"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 0°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 596 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 6666.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]