IC 576

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 576


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 18 м 39,4 с
Деклинација +2° 33' 15""
Положбен агол 60°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
15,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,5
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,2'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 8 јануари 1894
Други ознаки NPM1G +02.0052

IC 576галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 576 се споменува и како NPM1G +02.0052.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 јануари 1894 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 576 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] IC 576 има привидни димензии од 0,5' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 18 м 39,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +2° 33' 15"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 60°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 576 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 1230543.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]