IC 570

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 570


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 1 м 3,9 с
Деклинација +0° 3' 5""
Положбен агол 140°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
16,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
17,1
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x 0,2'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 7 ноември 1891
Други ознаки NPM1G -00.0031

IC 570галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 570 се споменува и како NPM1G -00.0031.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 ноември 1891 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 570 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 16,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 17,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] IC 570 има привидни димензии од 0,3' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 1 м 3,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +0° 3' 5"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 140°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 570 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 173286.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]