IC 558

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 558


Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 h 22 m 31,3 s
Деклинација +10° 29' 25""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид *2
Физички податоци
Историја
Откривач Гијом Бигурдан
Откриена 30 октомври 1889

IC 558 е галаксија во соѕвездието Риби, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 30 октомври 1889 година од страна на Гијом Бигурдан.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 558 е од видот *2.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 22 m 31,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +10° 29' 25"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 558 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]