IC 542

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 542


Соѕвездие Индијанец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 ч 11 м 44,3 с
Деклинација -68° 5' 39""
Положбен агол 60°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
13,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,7
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,8'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 29 август 1900
Други ознаки ESO 77-6, AM 2308-682, IRAS 23085-6821

IC 542галаксија во соѕвездието Индијанец, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 542 се споменува и како ESO 77-6, AM 2308-682, IRAS 23085-6821.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 29 август 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 542 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] IC 542 има привидни димензии од 1,1' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 ч 11 м 44,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -68° 5' 39"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 60°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 542 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 70662.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]