IC 540

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 540


Соѕвездие Индијанец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 h 3 m 2,6 s
Деклинација -69° 12' 36""
Положбен агол 27°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sa
Привиден сјај
(видлив)
13,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,4
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 0,8'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 29 август 1900
Други ознаки ESO 77-1, AM 2259-692, IRAS 22597-6928

IC 540 е галаксија во соѕвездието Индијанец, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 540 се споменува и како ESO 77-1, AM 2259-692, IRAS 22597-6928.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 29 август 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 540 е од видот Sa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 mag/arcmin2.[2] IC 540 има привидни димензии од 1,3' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 h 3 m 2,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -69° 12' 36"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 27°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 540 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 70335.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]