IC 525

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 525


Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 34 м 3,6 с
Деклинација -64° 41' 52""
Положбен агол 177°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBab
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,9
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 1'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 21 август 1900
Други ознаки ESO 109-8, AM 2230-645, IRAS 22306-6457

IC 525галаксија во соѕвездието Тукан, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 525 се споменува и како ESO 109-8, AM 2230-645, IRAS 22306-6457.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 21 август 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 525 е од видот SBab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] IC 525 има привидни димензии од 1,4' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 34 м 3,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -64° 41' 52"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 177°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 525 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 69170.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]