IC 524

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 524


Соѕвездие Жерав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 30 м 30 с
Деклинација -45° 59' 45"
Положбен агол 167°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sab
Привиден сјај
(видлив)
13,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,4
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 0,4'
Историја
Откривач Џозеф Лант
Откриена 1900
Други ознаки ESO 289-31

IC 524галаксија во соѕвездието Жерав, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 524 се споменува и како ESO 289-31.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1900 година од страна на Џозеф Лант.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 524 е од видот Sab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 m/лм2.[2] IC 524 има привидни димензии од 1,5' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 30 м 30 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -45° 59' 45".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 167°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 524 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 69011.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]