Прејди на содржината

IC 504

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 504
{{{опис}}}
Соѕвездие Жерав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 10 м 56,6 с
Деклинација -46° 4' 55""
Положбен агол 158°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
12,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,4
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,1' x 0,5'
Историја
Откривач Џозеф Лант
Откриена 1900
Други ознаки ESO 288-46, A 2207-46, IRAS 22078-4619

IC 504галаксија во соѕвездието Жерав, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 504 се споменува и како ESO 288-46, A 2207-46, IRAS 22078-4619.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1900 година од страна на Џозеф Лант.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 504 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 m/лм2.[2] IC 504 има привидни димензии од 3,1' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 10 м 56,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -46° 4' 55"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 158°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 504 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 68223.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]