IC 500

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 500


Соѕвездие Индијанец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 6 м 24,9 с
Деклинација -67° 31' 3"
Положбен агол 54°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBm
Привиден сјај
(видлив)
14,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,2
Површински сјај 13,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,6'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 21 август 1900
Други ознаки ESO 75-55, PRC C-67

IC 500галаксија во соѕвездието Индијанец, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 500 се споменува и како ESO 75-55, PRC C-67.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 21 август 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 500 е од видот SBm.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,8 m/лм2.[2] IC 500 има привидни димензии од 0,9' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 6 м 24,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -67° 31' 3".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 54°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 500 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 68038.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]