IC 50

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 50


Соѕвездие Вајар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 8 м 47,5 с
Деклинација -28° 34' 56"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E-S0/P
Привиден сјај
(видлив)
12,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,5
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 1,1'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 12 октомври 1897
Други ознаки ESO 412-7, MCG -5-3-27, AM 0106-285

IC 50галаксија во соѕвездието Вајар, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 50 се споменува и како ESO 412-7, MCG -5-3-27, AM 0106-285.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 12 октомври 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 50 е од видот E-S0/P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 m/лм2.[2] IC 50 има привидни димензии од 1,1' х 1,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 8 м 47,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -28° 34' 56".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 50 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 4075.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]