IC 498

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 498
{{{опис}}}
Соѕвездие Индијанец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 ч 59 м 26,2 с
Деклинација -65° 26' 59"
Положбен агол 30°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
14,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,1
Површински сјај 13,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,6'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 21 август 1900
Други ознаки ESO 108-9

IC 498галаксија во соѕвездието Индијанец, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 498 се споменува и како ESO 108-9.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 21 август 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 498 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,9 m/лм2.[2] IC 498 има привидни димензии од 1,2' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 ч 59 м 26,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -65° 26' 59".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 30°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 498 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 67787.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]