IC 4

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 4


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 h 22 m 1 s
Деклинација -20° 44' 45"
Положбен агол 152°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид IBm
Привиден сјај
(видлив)
13,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,7'
Историја
Откривач Френк Милер
Откриена 19 ноември 1887
Други ознаки ESO 545-8, MCG -4-6-31, IRAS 02197-2058

IC 4 е галаксија во соѕвездието Кит, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 4 се споменува и како ESO 545-8, MCG -4-6-31, IRAS 02197-2058.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 ноември 1887 година од страна на Френк Милер.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 4 е од видот IBm.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 mag/arcmin2.[2] IC 4 има привидни димензии од 1,2' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 h 22 m 1 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -20° 44' 45".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 152°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 4 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 8998.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]