IC 37

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 37


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 h 52 m 6,5 s
Деклинација -22° 40' 49"
Положбен агол 90°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
14,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,5
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,4'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 3 ноември 1898
Други ознаки NGC 276, ESO 474-34, MCG -4-3-21, AM 0049-225, IRAS 00496-2257

IC 37 е галаксија во соѕвездието Кит, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 37 се споменува и како NGC 276, ESO 474-34, MCG -4-3-21, AM 0049-225, IRAS 00496-2257.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 ноември 1898 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 37 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 mag/arcmin2.[2] IC 37 има привидни димензии од 1' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 52 m 6,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -22° 40' 49".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 90°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 37 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 3054.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]