Прејди на содржината

IC 301

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 301
{{{опис}}}
Соѕвездие Телескоп
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 11 м 24,2 с
Деклинација -56° 15' 13"
Положбен агол 99°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,8
Површински сјај 13,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,2' x 0,9'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 14 септември 1901
Други ознаки ESO 182-5, IRAS 18071-5615

IC 301галаксија во соѕвездието Телескоп, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 301 се споменува и како ESO 182-5, IRAS 18071-5615.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 септември 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 301 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,7 m/лм2.[2] IC 301 има привидни димензии од 2,2' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 11 м 24,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -56° 15' 13".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 99°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 301 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 61522.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]