IC 298

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 298
{{{опис}}}
Соѕвездие Олтар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 37 м 44,1 с
Деклинација -63° 43' 47"
Положбен агол 90°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
12,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,4
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,3' x 0,6'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена јули 1901
Други ознаки ESO 102-10, IRAS 17329-6341

IC 298галаксија во соѕвездието Олтар, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 298 се споменува и како ESO 102-10, IRAS 17329-6341.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во јули 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 298 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] IC 298 има привидни димензии од 2,3' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 37 м 44,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -63° 43' 47".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 90°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 298 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 60595.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]