IC 206

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 206


Соѕвездие Пумпа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 30 м 59,5 с
Деклинација -34° 33' 46"
Положбен агол 26°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E/SB0
Привиден сјај
(видлив)
12,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,3
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2' x 1,5'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 1 мај 1900
Други ознаки ESO 375-51, MCG -6-23-47, IRAS 10287-3418

IC 206галаксија во соѕвездието Пумпа, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 206 се споменува и како ESO 375-51, MCG -6-23-47, IRAS 10287-3418.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 мај 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 206 е од видот E/SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] IC 206 има привидни димензии од 2' х 1,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 30 м 59,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -34° 33' 46".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 26°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 206 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 31020.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]