IC 202

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 202


Соѕвездие Пумпа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 29 м 11,2 с
Деклинација -30° 20' 34"
Положбен агол 19°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,6
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 1,3'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 1 мај 1900
Други ознаки ESO 436-28, MCG -5-25-6, IRAS 10268-3005

IC 202галаксија во соѕвездието Пумпа, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 202 се споменува и како ESO 436-28, MCG -5-25-6, IRAS 10268-3005.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 мај 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 202 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] IC 202 има привидни димензии од 1,4' х 1,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 29 м 11,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -30° 20' 34".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 19°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 202 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 30880.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]