IC 201

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 201


Соѕвездие Пумпа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 28 м 17,7 с
Деклинација -31° 31' 4"
Положбен агол 154°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
12,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,2
Површински сјај 13,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,9' x 1,7'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 1 мај 1900
Други ознаки ESO 436-25, MCG -5-25-4, IRAS 10260-3115

IC 201галаксија во соѕвездието Пумпа, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 201 се споменува и како ESO 436-25, MCG -5-25-4, IRAS 10260-3115.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 мај 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 201 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,7 m/лм2.[2] IC 201 има привидни димензии од 1,9' х 1,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 28 м 17,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -31° 31' 4".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 154°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 201 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 30814.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]