IC 20

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 20


Соѕвездие Вага
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 h 58 m 55 s
Деклинација -19° 14' 21"
Положбен агол 147°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SB0-a
Привиден сјај
(видлив)
13,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 0,5'
Историја
Откривач Френк Милер
Откриена 18 март 1887
Други ознаки ESO 581-9, MCG -3-38-36

IC 20 е галаксија во соѕвездието Вага, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 20 се споменува и како ESO 581-9, MCG -3-38-36.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 март 1887 година од страна на Френк Милер.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 20 е од видот SB0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 mag/arcmin2.[2] IC 20 има привидни димензии од 1,4' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 h 58 m 55 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -19° 14' 21".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 147°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 20 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 53525.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]