IC 195

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 195


Соѕвездие Пумпа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 16 м 18,6 с
Деклинација -33° 33' 48"
Положбен агол 45°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
11,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,5
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,1' x 2'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 28 декември 1897
Други ознаки ESO 375-4, MCG -5-25-1, IRAS 10140-3318

IC 195галаксија во соѕвездието Пумпа, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 195 се споменува и како ESO 375-4, MCG -5-25-1, IRAS 10140-3318.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 28 декември 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 195 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] IC 195 има привидни димензии од 3,1' х 2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 16 м 18,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -33° 33' 48".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 45°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 195 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 29993.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]