IC 1942

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1942


Соѕвездие Гавран
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 50 m 30,5 s
Деклинација -14° 25' 31"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид E4
Привиден сјај
(видлив)
14,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,6
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,3'
Историја
Откривач Херберт Хоу
Откриена 10 мај 1899
Други ознаки NPM1G -14.0475

IC 1942 е галаксија во соѕвездието Гавран, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1942 се споменува и како NPM1G -14.0475.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 10 мај 1899 година од страна на Херберт Хоу.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1942 е од видот E4.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 mag/arcmin2.[2] IC 1942 има привидни димензии од 0,5' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 50 m 30,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -14° 25' 31".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 0°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1942 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 170210.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]