IC 1912

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1912


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 47 m 25,4 s
Деклинација +9° 8' 37"
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид *
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,8
Физички податоци
Историја
Откривач Фридрих Карл Арнолд Швасман
Откриена 15 февруари 1900

IC 1912 е галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 15 февруари 1900 година од страна на Фридрих Карл Арнолд Швасман.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1912 е од видот *.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 14,8 mag.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 47 m 25,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +9° 8' 37".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1912 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]