IC 190A

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 190A


Соѕвездие Кобилица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 8 м 50,5 с
Деклинација -67° 1' 54"
Положбен агол 175°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
11,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,5
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3' x 1,2'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 20 март 1901
Други ознаки ESO 92-12, IRAS 10075-6647

IC 190Aгалаксија во соѕвездието Кобилица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 190A се споменува и како ESO 92-12, IRAS 10075-6647.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 20 март 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 190A е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] IC 190A има привидни димензии од 3' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 8 м 50,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -67° 1' 54".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 175°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 190A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 29512.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]