IC 19

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 19


Соѕвездие Вага
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 h 57 m 21,6 s
Деклинација -19° 12' 53"
Положбен агол 33°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
12,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,4
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 1,1'
Историја
Откривач Френк Милер
Откриена 18 март 1887
Други ознаки ESO 581-2, MCG -3-38-30, IRAS 14545-1900

IC 19 е галаксија во соѕвездието Вага, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 19 се споменува и како ESO 581-2, MCG -3-38-30, IRAS 14545-1900.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 март 1887 година од страна на Френк Милер.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 19 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 mag/arcmin2.[2] IC 19 има привидни димензии од 1,4' х 1,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 h 57 m 21,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -19° 12' 53".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 33°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 19 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 53450.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]