IC 188

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 188


Соѕвездие Пумпа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 h 7 m 54,9 s
Деклинација -35° 13' 47"
Положбен агол 65°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,9
Површински сјај 14,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,9' x 1,7'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 1 мај 1900
Други ознаки ESO 374-37, MCG -6-23-1, AM 1005-345

IC 188 е галаксија во соѕвездието Пумпа, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 188 се споменува и како ESO 374-37, MCG -6-23-1, AM 1005-345.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 мај 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 188 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,2 mag/arcmin2.[2] IC 188 има привидни димензии од 1,9' х 1,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 h 7 m 54,9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -35° 13' 47".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 65°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 188 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 29461.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]