IC 181

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 181


Соѕвездие Пумпа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 h 59 m 6,1 s
Деклинација -27° 7' 42"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBab/P
Привиден сјај
(видлив)
12,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,1
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,8' x 1,6'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 28 декември 1897
Други ознаки NGC 3084, ESO 499-29, MCG -4-24-10

IC 181 е галаксија во соѕвездието Пумпа, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 181 се споменува и како NGC 3084, ESO 499-29, MCG -4-24-10.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 28 декември 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 181 е од видот SBab/P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 mag/arcmin2.[2] IC 181 има привидни димензии од 1,8' х 1,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 h 59 m 6,1 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -27° 7' 42".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 2°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 181 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 28841.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, "Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]