IC 1772

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1772


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 31 m 5,1 s
Деклинација +12° 1' 46""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
15,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,9
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x 0,3'
Историја
Откривач Фридрих Карл Арнолд Швасман
Откриена 13 септември 1900

IC 1772 е галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 13 септември 1900 година од страна на Фридрих Карл Арнолд Швасман.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1772 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 mag/arcmin2.[2] IC 1772 има привидни димензии од 0,3' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 31 m 5,1 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +12° 1' 46"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1772 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 169460.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]